Unul dintre foștii membri ai Corpului de Control al premierului face parte și din Consiliul de Administrație al MoldATSA. Declarația îi aparține ministrului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, care a comentat demisiile anunțate miercuri dimineață și scandalul din jurul întreprinderii de stat.
În cadrul unei emisiuni la postul public de televiziune, Vladimir Bolea a afirmat că unul dintre membrii Corpului de Control al prim-ministrului este și membru al Consiliului de Administrație al MoldATSA.
„Din câte înțeleg eu, una dintre persoanele din corpul de control face parte din Consiliul de Administrare (al MoldATSA). Din câte știu, colegii de la APP au inițiat și o anchetă să vadă cum a fost elaborat acel concurs, care sunt rezultatele acelui concurs, cine a făcut analiza documentelor acelor persoane, pentru că APP-ul este cel care organizează concursuri și face toate angajările”, a spus ministrul.
Declarațiile vin în contextul în care, miercuri dimineață, membrii Corpului de Control al prim-ministrului și-au prezentat demisia. Ulterior, premierul Alexandru Munteanu a anunțat că și-a pierdut încrederea în activitatea structurii și a cerut, totodată, reorganizarea de urgență a Agenției Proprietății Publice, pe fondul disputelor de la MoldATSA.
Scandalul a izbucnit după apariția unor informații privind modul în care a fost numit în funcție fostul administrator al întreprinderii, Dumitru Vangheli. Acesta a fost demis pe 22 iunie prin ordinul Agenției Proprietății Publice, instituția fondatoare a MoldATSA.

