Membrii Corpului de control al prim-ministrului și-au prezentat demisia în dimineața zilei de 24 iunie. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru Munteanu la începutul ședinței Guvernului.
Potrivit șefului Executivului, membrii structurii nu mai beneficiază de încrederea necesară pentru exercitarea funcțiilor.
„Funcțiile publice nu sunt un privilegiu, ele presupun responsabilitate, iar atunci când încrederea necesară este pierdută, decizia corectă e să facem schimbări”, a declarat premierul.
Corpul de control al prim-ministrului este o structură din cadrul Cancelariei de Stat, formată din consilieri ai șefului Executivului. Aceasta are atribuții de monitorizare, control și evaluare a modului în care sunt implementate deciziile Guvernului și sarcinile trasate autorităților publice.
În prezent, din componența structurii făceau parte Vasile Bolduratu și Angela Rojcov-Ciofu. Ambii au fost numiți în funcție la începutul lunii noiembrie 2025, după învestirea Guvernului condus de Alexandru Munteanu. Numele celor doi se regăsesc și în documente oficiale din perioada Guvernului precedent.
Conform declarațiilor de avere pentru anul 2025, Vasile Bolduratu a raportat venituri de 537.391 de lei de la Cancelaria de Stat, echivalentul unui salariu mediu de peste 44.700 de lei pe lună. Pe lângă acestea, el a declarat alte aproximativ 490.000 de lei obținute din activitatea desfășurată în consiliile de administrare ale unor întreprinderi și societăți cu participarea statului.
La rândul său, Angela Rojcov-Ciofu a indicat venituri de 523.068 de lei de la Cancelaria de Stat, ceea ce înseamnă peste 43.500 de lei lunar. Totodată, aceasta a raportat venituri de peste 300.000 de lei din activitatea de reprezentare a statului în cadrul unor companii și întreprinderi publice.
Deocamdată, Guvernul nu a anunțat cine va prelua atribuțiile Corpului de control și nici cine îi va înlocui pe cei doi consilieri.

