Anastasia Taburceanu, purtătoare de cuvânt la MoldATSA și verișoară a președintei Maia Sandu, și-a anunțat demisia din funcție și spune că va restitui toate sumele primite sub formă de sporuri și adaosuri salariale, după controversele legate de nivelul remunerației sale.
Anastasia Taburceanu a anunțat că a depus cererea de eliberare din funcție în cadrul întreprinderii de stat MoldATSA.
„Astăzi am depus cererea de eliberare din funcție. De asemenea, voi restitui toate sumele primite sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe întreaga perioadă în care am activat în cadrul instituției. Regret că, în urma acțiunilor și deciziilor mele personale, au avut de suferit persoane care nu au avut nicio legătură cu această situație”, a declarat Taburceanu.
Potrivit informațiilor, purtătoarea de cuvânt de la MoldATSA ar fi încasat peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate, inclusiv prin sporuri și adaosuri salariale.
După valul de reacții publice, Agenția Proprietății Publice a dispus un control detaliat la MoldATSA și a anunțat că, în cazul în care vor fi identificate plăți acordate peste limitele prevăzute de legislație, va solicita recuperarea acestora.

