Directorul întreprinderii de stat MoldATSA, Dumitru Vangheli, va fi demis din funcție începând de luni, 22 iunie. Agenția Proprietății Publice a anunțat că va dispune încetarea mandatului acestuia, în baza unei decizii adoptate de Consiliul de administrație al întreprinderii.
Potrivit APP, Consiliul de administrație al MoldATSA a decis, în ședința din 20 iunie, revocarea mandatului lui Dumitru Vangheli, invocând pierderea încrederii fondatorului în persoana administratorului.
Agenția precizează că decizia va fi adoptată în baza prevederilor legale care reglementează activitatea întreprinderilor de stat și municipale.
Până la desemnarea unui nou administrator, funcția va fi exercitată interimar de Andrei Cebanu, actual director adjunct al Autorității Aeronautice Civile.
Totodată, APP anunță că ancheta inițiată de Consiliul de administrație și Comisia de cenzori, la indicația fondatorului, va continua. Instituția menționează că, în cazul în care vor fi constatate noi circumstanțe relevante în cadrul verificărilor, vor fi întreprinse măsurile legale corespunzătoare.
Amintim că, pe 18 iunie, Agenția Proprietății Publice a dispus suspendarea lui Dumitru Vangheli din funcția de administrator al MoldATSA și a inițiat o anchetă privind circumstanțele numirii acestuia în funcție. Pe durata verificărilor, atribuțiile de administrator au fost suspendate până la prezentarea concluziilor și adoptarea unei decizii finale.

