Directorul IMAS, sociologul Doru Petruți, lansează critici dure la adresa președintei Maia Sandu, după participarea acesteia la emisiunea „În profunzime”. Într-o postare publicată pe Facebook, Petruți susține că șefa statului a avut una dintre cele mai slabe prestații publice din ultimii ani și o acuză că a evitat să își asume responsabilitatea politică în contextul scandalului privind promovarea fără concurs a Anastasiei Taburceanu la MoldATSA.
Potrivit lui Doru Petruți, apariția președintei Maia Sandu în cadrul emisiunii „În profunzime” reprezintă „una dintre cele mai slabe și mai grave prestații” ale acesteia din ultimii ani.
Într-o analiză publicată pe Facebook, Petruți afirmă că, deși pe plan extern Maia Sandu continuă să fie percepută drept un lider credibil și apropiat de valorile europene, discursul său pe teme ce țin de funcționarea instituțiilor statului, meritocrație și asumarea responsabilității politice este „ezitant, defensiv, incomplet și, nu în ultimul rând, fals”.
Sociologul susține că acest contrast dintre imaginea externă a președintei și percepția internă asupra guvernării este vizibil de mai mulți ani și se regăsește inclusiv în studiile sociologice. Potrivit acestuia, diferența dintre imaginea Maiei Sandu și cea a PAS, precum și dintre promisiunile făcute și modul în care acestea sunt puse în practică, este tot mai evidentă.
Doru Petruți afirmă că, în contextul actualei crize, s-ar fi așteptat ca șefa statului să solicite public anchete, aplicarea legii și asumarea responsabilității pentru persoanele promovate în funcții publice. Totodată, acesta spune că instituțiile statului nu pot fi înlocuite de explicațiile oferite de politicieni și că era nevoie de o discuție sinceră despre filtrele de selecție din cadrul PAS și despre promovările pe criterii de merit.
În încheiere, sociologul afirmă că impresia lăsată de intervenția președintei este că problemele pot fi relativizate și amânate prin comunicare politică.
,,Mai am totuși o speranță: că nu suntem luați de proști. Măcar de doamna președintă. Pentru că despre partid și despre mulți dintre reprezentanții lui, lucrurile par deja clare de mult timp”, a conchis Petruți.
Declarațiile vin în contextul scandalului izbucnit în jurul Anastasiei Taburceanu, verișoara președintei Maia Sandu, angajată în funcția de purtătoare de cuvânt la MoldATSA.
În spațiul public au apărut informații potrivit cărora remunerația sa lunară ar fi ajuns la aproximativ 120.000 de lei. În spațiul public au apărut informații potrivit cărora aceasta ar fi fost numită într-o funcție la MoldATSA fără concurs și ar fi beneficiat de un salariu considerabil, caz care a generat numeroase reacții și dezbateri în spațiul public.
După anunțarea demisiei, aceasta a declarat că va restitui sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri salariale.

