Consilierul PAS din Durlești, Oleg Popșoi, respinge acuzațiile formulate împotriva sa într-un denunț depus la CNA și Procuratura Anticorupție și susține că, în realitate, el este victima unui caz de șantaj. Potrivit acestuia, autorul sesizării i-ar fi cerut 100.000 de euro, mai multe terenuri și retragerea din Consiliul Local.
Într-o reacție publicată pe rețelele sociale, consilierul PAS din Durlești, Oleg Popșoi afirmă că în ultimele zile au fost lansate acuzații nefondate la adresa sa și susține că autorul denunțului ar fi încercat anterior să îl constrângă să renunțe la mandatul de consilier și la activitatea politică din Durlești.
Potrivit lui Popșoi, persoana respectivă i-ar fi cerut 100.000 de euro, mai multe terenuri aflate în proprietatea sa și retragerea din Consiliul Local, pentru a-i facilita ocuparea funcției de viceprimar.
„Acest coleg, acum o lună, mă șantaja. Îmi cerea 100 de mii de euro, terenuri care îmi aparțin și îmi cerea să părăsesc Consiliul Local Durlești, pentru că el are permisiunea de a deveni viceprimar. Mi-a înmânat și niște contracte de donație, prin care trebuia să-i donez unele bunuri ale mele”, a declarat Oleg Popșoi într-o înregistrare video.
Acesta mai afirmă că, pe 10 iunie, a depus o plângere penală la Poliție privind presupusele fapte de șantaj și că a prezentat anchetatorilor probe în susținerea afirmațiilor sale.
Reacția vine după ce consilierul independent din Durlești, Tudor Bucșan, fost membru al PAS, a anunțat că a depus un denunț la CNA și Procuratura Anticorupție. Acesta solicită investigarea unor presupuse fapte de corupție legate de aprobarea unui Plan Urbanistic Zonal pentru un teren de pe strada Tudor Vladimirescu din Chișinău.
În denunț, Bucșan susține că există suspiciuni potrivit cărora Oleg Popșoi ar fi pretins și/sau primit foloase necuvenite estimate la peste 200.000 de euro în legătură cu promovarea respectivei decizii.

