Conducerea raionului Orhei a fost revocată din funcție, iar în fruntea administrației a fost ales Valentin Uncu, reprezentant al Partidului Acțiune și Solidaritate. Deciziile au fost adoptate în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Raional, desfășurată joi.
Consiliul Raional Orhei a votat pentru schimbarea conducerii administrației raionale. În urma deciziilor adoptate în ședința extraordinară de joi, președintele raionului, Vasile Adașan, precum și vicepreședinții Mihail Paciu, Veaceslav Căpățînă și Natalia Răilean au fost eliberați din funcție.
Ulterior, consilierii l-au ales în funcția de președinte al raionului pe Valentin Uncu, reprezentant al Partidului Acțiune și Solidaritate. Acesta a obținut votul favorabil a 25 de consilieri raionali.
Informația a fost confirmată pentru IPN de șeful Direcției administrație publică, comunicare și protocol, Marin Mihailov.
Fosta conducere a raionului Orhei fusese învestită la sfârșitul lunii decembrie 2023. În această perioadă, Vasile Adașan a candidat și la funcția de primar al municipiului Orhei, în cadrul alegerilor locale noi desfășurate în luna mai.

