Două tragedii s-au produs în seara zilei de 25 iunie, după ce doi minori și-au pierdut viața în bazine acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni. Inspectoratul General pentru Situații de Urgență face un nou apel la responsabilitate, avertizând că scăldatul fără supravegherea adulților poate avea consecințe fatale.
Primul caz a fost înregistrat în jurul orei 20:56, într-un iaz din apropierea satului Ochiul Alb, raionul Drochia. Potrivit informațiilor preliminare, mai multe fete au intrat în apă pentru a se scălda, iar o copilă de 10 ani a început să se înece. Un băiat chemat în ajutor a reușit să găsească și să aducă la mal corpul neînsuflețit al copilei.
Un alt incident s-a produs în apropierea satului Soltănești, raionul Nisporeni. Doi adolescenți de 17 ani se aflau lângă un bazin de acumulare a apei destinat intervențiilor în caz de incendiu, când unul dintre ei a alunecat și a căzut în apă. Prietenul său a încercat să-l ajute, însă, pentru că nu știa să înoate, a cerut sprijinul oamenilor din apropiere. Minorul a fost scos la mal înainte de sosirea salvatorilor, iar medicii au încercat să-l resusciteze, însă fără succes.
În ambele cazuri, oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii tragediilor.
În contextul acestor incidente, IGSU reamintește că scăldatul minorilor fără supravegherea unui adult este strict interzis și reprezintă un risc major pentru viață. Salvatorii recomandă alegerea doar a locurilor special amenajate pentru scăldat, evitarea iazurilor și bazinelor neamenajate și discutarea cu copiii despre pericolele pe care le prezintă scăldatul în locuri necunoscute.
Potrivit IGSU, cele mai multe cazuri de înec în rândul copiilor și adolescenților se produc în zilele lucrătoare, când aceștia merg la scăldat fără supravegherea adulților.

