Valul de căldură care a afectat Franța timp de aproape două săptămâni începe să-și arate efectele. Autoritățile sanitare au raportat aproape 1.000 de decese peste media obișnuită în doar câteva zile și avertizează că bilanțul ar putea crește, chiar dacă temperaturile au început deja să scadă.
Agenția Națională de Sănătate Publică din Franța (Santé publique France) a anunțat că, începând cu 24 iunie, în țară au fost înregistrate aproximativ 1.000 de decese peste nivelul obișnuit, în contextul valului excepțional de căldură care a durat 11 zile.
Potrivit datelor oficiale, pe 24 iunie au fost raportate peste 1.200 de decese, iar în zilele de 25 și 26 iunie numărul acestora a depășit 1.400 pe zi. Prin comparație, în lunile aprilie și mai, media zilnică era cuprinsă între 900 și 1.000 de decese, scrie Mediafax.
Autoritățile subliniază că aceste decese nu au fost atribuite oficial temperaturilor extreme. Totuși, specialiștii avertizează că efectele caniculei asupra sănătății pot apărea cu întârziere, astfel că bilanțul final ar putea fi mai ridicat.
Cele mai afectate au fost persoanele în vârstă. Aproximativ 85% dintre decesele suplimentare au fost înregistrate în rândul celor cu vârsta de peste 65 de ani.
De asemenea, Santé publique France a constatat o creștere de aproape 40% a numărului de decese produse la domiciliu, în special în regiunea Île-de-France.
Deși temperaturile au început să scadă duminică, după unul dintre cele mai severe episoade de caniculă din istoria recentă a Franței, autoritățile avertizează că sistemul sanitar continuă să resimtă efectele valului de căldură.
Cu o zi înainte de publicarea datelor, ministrul francez al Sănătății, Stéphanie Rist, declara că autoritățile observă deja un număr de decese „mai mare decât în mod normal”, iar cifrele prezentate duminică confirmă această tendință.

