Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova a fost adoptată tacit de Camera Deputaților, după expirarea termenului constituțional de 45 de zile, și urmează să ajungă la Senat, care este for decizional.
Inițiativa aparține parlamentarilor S.O.S. România și a fost depusă în Parlament pe 14 aprilie. Aceasta a primit aviz negativ din partea Guvernului, precum și din partea Comisiei juridice și a Comisiei pentru drepturile omului din Camera Deputaților.
În lipsa unei dezbateri și a unui vot în plen, proiectul a fost considerat adoptat tacit, conform articolului 75 alineatul (2) din Constituție, și va fi transmis Senatului în forma inițială, scrie Digi24.
Potrivit textului, Parlamentul României ar urma să decidă unirea cu Republica Moldova, fiind invocat și Actul final al Conferinței pentru Securitate și Cooperare în Europa de la Helsinki, care permite modificarea pașnică a frontierelor.
Proiectul prevede ca Guvernul României să fie abilitat să înceapă „de urgență, imediat” negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru „definitivarea unirii cu Republica Moldova”.
De asemenea, inițiativa prevede notificarea instituțiilor internaționale, inclusiv Guvernul Republicii Moldova, Statele Unite ale Americii, NATO, ONU și Uniunea Europeană, în cazul adoptării și punerii în aplicare a legii.
Adoptarea tacită în Camera Deputaților nu reprezintă aprobarea finală a proiectului. Pentru a produce efecte juridice, acesta trebuie dezbătut și votat de Senat, iar ulterior să parcurgă etapele prevăzute de legislația română.
Autoritățile de la Chișinău nu au comentat deocamdată inițiativa legislativă.

