Salariile angajaților din sectorul public ar putea fi majorate cu 10%-30% în urma aplicării noii Legi a salarizării, aflată în prezent în consultări publice. Anunțul a fost făcut de ministrul finanțelor, Andrian Gavriliță, care susține că noile prevederi ar putea intra în vigoare începând cu această toamnă.
Potrivit ministrului, autoritățile își propun ca legea să fie aplicată de la 1 septembrie, astfel încât primele majorări să fie resimțite începând cu luna octombrie.
„Majorările salariale vor fi între 10% și 30% pentru diferite categorii, în funcție de cât de corect au fost ajustate salariile în trecut”, a declarat Andrian Gavriliță în cadrul emisiunii „Pe față” de la postul public de televiziune.
Ministrul a afirmat că în sistemul educației salariile ar urma să crească, în medie, cu 15%, iar în sănătate și ordine publică sunt prevăzute majorări cuprinse între 10% și 20%. Totodată, acesta a precizat că nu toate categoriile de angajați vor beneficia de creșteri salariale și a dat drept exemplu funcțiile pentru care salariile au fost majorate în ultimii ani.
Potrivit lui Gavriliță, cele mai mari majorări sunt planificate pentru angajații cu venituri mai mici din sectorul public, inclusiv pentru personalul tehnic și auxiliar.
Proiectul noii Legi a salarizării se află în consultări publice.

