Furnizarea energiei electrice a fost restabilită integral către distribuitori, după intervențiile desfășurate pe parcursul zilei, anunță Î.S. Moldelectrica.
Potrivit datelor operative actualizate la ora 19:00, sistemul electroenergetic a fost repus în funcțiune, iar livrarea energiei către operatorii de distribuție a fost reluată.
Realimentarea consumatorilor a fost posibilă prin aplicarea unor scheme provizorii de alimentare, configurate operativ de dispeceratul central, pentru a asigura continuitatea serviciului.
Știrea inițială:
Mai multe localități din centrul și nordul Republicii Moldova au rămas fără energie electrică în urma rafalelor puternice de vânt, anunță Î.S. Moldelectrica.
Potrivit întreprinderii, au fost înregistrate mai multe deconectări în rețelele electrice de transport, iar echipele operative sunt mobilizate în teren pentru identificarea și remedierea defecțiunilor.
Specialiștii intervin pentru restabilirea alimentării cu energie electrică în regim de urgență și monitorizează în timp real situația din sistemul electroenergetic.
Moldelectrica precizează că lucrările se desfășoară în coordonare cu operatorii de distribuție, în condiții de siguranță, până la reluarea completă a furnizării energiei electrice în zonele afectate.

