Republica Moldova intră într-un nou episod de căldură extremă. Începând de duminică, întreaga țară va fi vizată de avertizări de caniculă, iar de luni valul de căldură se va intensifica, aducând cod roșu în centrul și sudul țării și temperaturi care vor ajunge până la +41 de grade Celsius.
În zilele de 29 și 30 iunie, centrul țării, inclusiv municipiul Chișinău, precum și sudul republicii se vor afla sub cod portocaliu, fiind prognozate temperaturi maxime cuprinse între +36 și +38°C. În nord și în unele raioane din centru va fi în vigoare un cod galben, unde maximele vor oscila între +33 și +35°C.
Meteorologii avertizează însă că situația se va agrava în perioada 30 iunie – 1 iulie, când valul de căldură va atinge intensitatea maximă.
Astfel, pentru centrul țării, inclusiv municipiul Chișinău, raioanele Hâncești și Ialoveni, dar și pentru sudul republicii, a fost emis cod roșu de caniculă. În aceste regiuni, temperaturile vor urca până la +39…+41°C, valori care pot provoca un disconfort termic sever și cresc riscul apariției problemelor de sănătate.
În nord și în alte raioane centrale, codul portocaliu va fi extins, fiind prognozate temperaturi maxime de +36…+38°C.
Pe lângă valorile ridicate din timpul zilei, meteorologii anunță și nopți tropicale, cu temperaturi minime care nu vor coborî sub +20°C.
În acest context, autoritățile recomandă populației să evite deplasările și activitățile fizice în aer liber în intervalul orelor de vârf, să consume suficiente lichide, să evite expunerea directă la soare și să acorde o atenție deosebită copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice, considerate cele mai vulnerabile în perioadele cu temperaturi extreme.

