Deputatul „Democrația Acasă”, Sergiu Stefanco, neagă că ar fi lovit cu tractorul un polițist în timpul protestelor fermierilor și susține că este vorba despre acuzații nefondate, apărute în contextul intervenției oamenilor legii la manifestații.
Incidentul s-ar fi produs în raionul Ștefan Vodă, în contextul manifestațiilor organizate de agricultori.
Parlamentarul a respins acuzațiile și a susținut că oamenii legii ar acționa la comanda guvernării, afirmând că aceștia nu ar fi protejat fermierii de presupuse persoane agresive.
„Stătea polițistul în fața tractorului și eu am dat în spate, apoi am dat în față. (…) Să vină cu amprentele de pe roata de la tractor, cu amprentele de pe ciubote sau de pe haină, unde l-am lovit. Eu am mers cu tractorul în spate. Ați văzut dvs cum au venit provocatori din societate și săreau la bătaie la fermieri. Unde sunt mascații ca să protejeze un protest pașnic?”, a declarat deputatul pentru Studio-L Căușeni.
Fermierii protestează începând cu 24 iunie pe mai multe trasee din țară, iar circulația spre unele puncte de frontieră a fost afectată după ce aceștia au scos tehnica agricolă pe drumuri.
Agricultorii sunt nemulțumiți de prevederile din proiectul politicii bugetar-fiscale, care ar putea majora taxa pe valoare adăugată pentru sectorul agricol, exprimând îngrijorări privind posibila creștere a costurilor.

