O femeie din Ungheni a fost deposedată de aproape jumătate de milion de lei într-o escrocherie complexă, în care infractorii s-au dat drept angajați ai băncii și reprezentanți ai SIS. Două ucrainence au fost reținute în flagrant.
Potrivit oamenilor legii, victima de 53 de ani a fost contactată telefonic de persoane necunoscute, care au determinat-o să transmită codul de confirmare primit prin SMS.
Ulterior, aceasta a fost sunată de alți indivizi care s-au prezentat drept angajați ai unei bănci, anunțând-o că pe numele ei ar fi fost efectuat un transfer suspect de bani în străinătate.
La scurt timp, escrocii au continuat presiunea, pretinzând că sunt reprezentanți ai SIS și au avertizat-o că riscă să fie reținută. În panică, victima a fost convinsă să „rezolve situația” prin transmiterea unor sume de bani.
La 23 iunie, femeia a transmis 229.000 de lei unei persoane necunoscute. A doua zi, în timpul predării celei de-a doua tranșe, de 220.000 de lei, polițiștii au intervenit și au reținut în flagrant două femei, din Ucraina, de 44 și 45 de ani.
Acestea au fost reținute pentru 72 de ore. Anchetatorii continuă investigațiile.

