Șoferul implicat în accidentul rutier soldat cu moartea a doi polițiști de patrulare la Sîngerei își recunoaște vina. Judecătoria Sîngerei a decis plasarea acestuia în arest la domiciliu pentru 30 de zile, în pofida solicitării procurorilor de arest preventiv.
Pe numele acestuia a fost pornită o cauză penală privind încălcarea regulilor de securitate a circulației rutiere soldată cu decesul a două persoane. Fapta se pedepsește cu închisoare de la 6 la 10 ani și anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
Șoferul este originar din satul Pelinia, raionul Drochia, are 51 de ani și activează ca profesor de muzică, fiind tată a doi copii.
Judecătoria Sîngerei a decis plasarea bănuitului în arest la domiciliu pentru 30 de zile, deși procurorul de caz a solicitat arest preventiv. Decizia urmează să fie contestată.
Accidentul s-a produs în după-amiaza zilei de 23 iunie, în timp ce cei doi polițiști documentau o contravenție rutieră. Autospeciala de patrulare staționa regulamentar pe acostament, cu girofarurile pornite, iar agenții se aflau în afara vehiculului în momentul impactului.
Șoferul a declarat că ar fi adormit la volan înainte de impact.
Inspectorii de patrulare, Mihail Chiriac (29 de ani) și Nicolae Dragan (25 de ani), au fost transportați în stare extrem de gravă la Spitalul Raional Sîngerei, însă au decedat în pofida eforturilor medicilor.
Guvernul a aprobat acordarea unui ajutor de două milioane de lei din Fondul de rezervă pentru familiile celor doi polițiști decedați.

