Procurorii vor solicita arest preventiv pentru 30 de zile în cazul bărbatului care a accidentat mortal doi polițiști de patrulare în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei, în timp ce aceștia documentau o contravenție.
Potrivit Procuraturii Generale, pe caz a fost pornită o urmărire penală pentru încălcarea regulilor de securitate a circulației de către persoana care conduce un mijloc de transport.
Cei doi polițiști, în vârstă de 25 și 29 de ani, au fost loviți de un automobil în timp ce se aflau pe acostament, lângă autospeciala de serviciu staționată regulamentar, în timp ce documentau o contravenție.
Ambii au suferit traumatisme grave și au fost transportați la spital, unde ulterior au decedat.
Șoferul a declarat că ar fi adormit la volan înainte de impact.
Între timp, Guvernul a aprobat acordarea unui ajutor de două milioane de lei din Fondul de rezervă pentru familiile celor doi polițiști decedați.

