Un conflict dintre doi soți din Capitală s-a încheiat dramatic. O femeie de 53 de ani a ajuns la spital cu arsuri pe corp, după ce ar fi fost stropită cu o substanță inflamabilă și incendiată de soțul său.
Poliția a fost sesizată în această seară despre un incident grav produs în sectorul Buiucani al Capitalei.
Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit preliminar că, în urma unui conflict între soți, un bărbat de 64 de ani și-ar fi stropit soția, în vârstă de 53 de ani, cu o substanță inflamabilă, după care i-ar fi dat foc.
Victima a fost preluată de urgență de un echipaj medical și transportată la spital pentru acordarea asistenței medicale specializate, aceasta suferind multiple arsuri pe suprafața corpului.
În timpul documentării cazului, bărbatul ar fi încercat să-și provoace leziuni cu scop de suicid, însă a fost oprit la timp de polițiști.
Autoritățile precizează că acesta fusese eliberat din detenție în urmă cu aproximativ 20 de zile.
Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore, iar pe caz a fost inițiată o cauză penală pentru tentativă de omor. Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.

