Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut cea mai importantă performanță din ultimele decenii, reușind promovarea în Grupa a II-a a zonei Europa/Africa din cadrul Billie Jean King Cup, după o absență de 25 de ani.
Calificarea a fost obținută în urma victoriei cu 2-0 în fața Maltei, în meciul decisiv pentru promovare. Succesele la simplu ale Arinei Gamrețcaia și Abigail Rencheli au asigurat victoria reprezentativei noastre, astfel că partida de dublu nu a mai fost necesară.
Din lotul Republicii Moldova au făcut parte Arina Gamrețcaia, Abigail Rencheli, Daniela Ciobanu și Lia Belibova.
Anterior, selecționata Moldovei a câștigat Grupa B a competiției, din care au mai făcut parte Islanda și Kosovo, obținând astfel dreptul de a lupta pentru promovare.
Ultima participare a echipei feminine a Republicii Moldova în Grupa a II-a a zonei Europa/Africa a fost în anul 2001. Turneul de calificare s-a desfășurat în San Marino.

