Un tânăr de 18 ani, aflat în stare de ebrietate și fără permis de conducere, a intrat cu motocicleta într-o autospecială a Poliției aflată în misiune. Accidentul s-a produs aseară, în localitatea Mărinești, raionul Sîngerei.
Potrivit Inspectoratului General al Poliției, tânărul conducea o motocicletă neînmatriculată și s-a tamponat în mașina de serviciu, care se deplasa la o intervenție, având în funcțiune semnalele sonore și luminoase.
Testarea alcoolscopică a indicat o concentrație de 0,18 miligrame pe litru de alcool în aerul expirat.
La scurt timp după producerea accidentului, un grup de persoane a deteriorat autospeciala Poliției. Oamenii legii documentează circumstanțele accidentului rutier, iar în cazul deteriorării autospecialei a fost inițiat un proces pentru huliganism. Cercetările continuă în ambele cazuri.

