O poveste care pare desprinsă dintr-un scenariu de film a ajuns în atenția procurorilor din Mexic. Primarul localității Tenancingo, Nancy Napoles, este suspectată că și-ar fi înscenat propria răpire pentru a justifica accesarea unor fonduri publice și pentru a acoperi presupuse deturnări de bani din administrația locală.
Potrivit procurorilor, edilul a fost citat să se prezinte în fața instanței pe 9 iulie. Inițial, autoritățile au fost informate că bărbați înarmați au forțat-o să coboare din automobil și au dus-o într-o locație necunoscută. În timpul presupusei captivități, răpitorii ar fi cerut o răscumpărare de 40 de milioane de pesos, echivalentul a aproximativ 2,3 milioane de dolari.
Anchetatorii susțin că persoanele implicate i-ar fi sugerat primăriței să folosească bani publici pentru achitarea sumei. Planul ar fi eșuat după ce un martor a alertat poliția, ceea ce a dus la declanșarea unei operațiuni de căutare, relatează Mediafax, cu referire la AFP.
Procuratura suspectează că soțul și cumnatul lui Nancy Napoles ar fi organizat o răpire fictivă pentru a justifica dispariția unor fonduri publice. Cei doi sunt dați în urmărire și nu au fost reținuți până în prezent.
Potrivit anchetei, procurorii dețin peste 150 de înregistrări ale unor convorbiri telefonice între soțul edilului și persoane implicate în presupusa răpire. Acesta ar fi plătit aproximativ 28.000 de dolari pentru organizarea planului.
Nancy Napoles respinge toate acuzațiile și susține că administrația locală este stabilă din punct de vedere financiar. Ea afirmă că va coopera cu anchetatorii pentru identificarea persoanelor responsabile.
Dacă va fi găsită vinovată de simularea răpirii, primărița riscă până la 16 ani de închisoare.

